Як звернутись до Європейського суду?

.

Частина 3 ст.55 Конституції України 1996 р. закріпила право кожного громадянина після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за поновленням своїх порушених прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до органів міжнародних організацій, членом або учасницею яких є Україна. 17 липня 1997 року Верховна Рада України ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року (далі Євроконвенція) і, тим самим, виконала одне із зобов’язань перед Радою Європи.Одночасно було визнано юрисдикцію Європейського суду з прав людини.

Виходячи з цього, у разі недотримання норм Євроконвенції кожен громадянин України має право звернутись за захистом своїх прав до Євросуду. Для того, щоб звернутись до цієї Європейської судової інституції необхідно заповнити спеціальний формуляр заяви, який є юридичним документом, і може заторкнути права та обов’язки особи-заявника ( у відповідності до статті 34 Євроконвенції та статтей 45 та 47 процедури Суду), та є обовязковим документом при зверненні до Євросуду, а також додати документи та усі рішення по даній справі (Євросуд не може гарантувати повернення цих документів, тому в інтересах особи, яка подає скаргу, надсилати копії замість оригіналів), та відправити за адресою:

European Court of Human Rights

Council of Europe

F – 67075 Strasbourg-Cedex

France – Франція

www.echr.coe.int

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Що ж стосується оформлення та змісту самої заяви, то Правило 47 Регламенту Європейського суду чітко встановлює елементи, які вона повинна містити:

а) ім’я, дата народження, громадянство, стать, рід занять та адреса;

б) представник, якщо такий є, його рід занять та адреса;

в) держава - учасник Конвенції, на дії якої подається заява;

г) короткий виклад фактів;

д)короткий виклад порушень Конвенції та відповідні аргументи;

е) відомості про засоби правового захисту, які були використані заявником;

ж) мета скарги та форма справедливої компенсації.

Громадяни можуть надсилати скарги лише проти дій або рішень державної влади (парламенту, адміністрації, судів і т. ін.) однієї з держав які ратифікували Євроконвенцію. Суд не розглядає скарги що подаються на фізичних осіб, або на приватні організації (товариства).

Згідно ст. 35 Євроконвенції заяву до Євросуду необхідно подати у шестимісячний строк від дня винесення рішення національною судовою інстанцією до якої може звернутись заявник з оскарженням порушеного права. До заяви необхідно додати копії усіх судових рішень по справі, які б підтверджували факт вичерпання національних засобів захисту.

За загальним правилом, це шлях від районного суду до Верховного Суду України. Хоча в окремих справах можна рекомендувати брати за точку відліку рішення апеляційної інстанції, тобто з моменту набрання рішенням законної сили. Однак у кожному випадку необхідно виходити з обставин кожної окремої справи. Для прикладу, у деяких з них можна звернутися до Європейського суду, маючи на руках рішення районного суду, або коли у заявника є підстави вважати, що розгляд в Україні не дасть жодного результату і про це відомо з самого початку.

Отже, радимо звернути увагу на те, що під час звернення до Європейського суду необхідно дотриматися кількох основних вимог. По-перше, мають бути порушені права, зазначені у Євроконвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і порушити їх має саме держава Україна. По-друге, необхідно використати всі національні засоби захисту. При цьому між остаточним рішенням в Україні та зверненням до Європейського суду має пройти не більше шести місяців.

Вікторія Кунашенко, Українське юридичне товариство

«Академія Права»

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити