Вибори народних депутатів України: стан законодавства та шляхи його вдосконалення

.

З весни 1994 р. в Україні проходять вибори депутатів до Верховної Ради. Але, незважаючи на те, що відбулося декілька турів голосувань, наша держава так і не змогла одержати повноцінного законодавчого органу. Згідно з Конституцією України Верховна Рада має складатись з 450 народних депутатів, а після перших двох турів виборів було обрано лише трохи більше 300. Правда, цієї кількості вистачило для того, щоб вибори були визнані такими, що відбулися, а нова Верховна Рада змогла розпочати роботу.

На сьогоднішній день Закон України “Про вибори народних депутатів України” в редакції Закону від 18 листопада 1993 р. передбачає надзвичайно складну процедуру обрання депутатів. Це призводить до проведення повторних турів виборів, на що витрачаються значні кошти з державного бюджету, який, до речі, формується за рахунок платників податків.

На перших засіданнях нової Верховної Ради лунали пропозиції про внесення змін до чинного законодавства про вибори, але вони були категорично відкинуті.

Щоб зрозуміти гостроту проблеми, необхідно проаналізувати весь хід виборчої компанії. А він свідчить про те, що на сьогоднішній день політична активність громадян значно знизилась порівняно з тією, яка була в перші роки реорганізації нашого суспільства. Найбільш пасивними виявились жителі м. Києва, де вибори не відбулися в більшості округів. На результати голосування вплинуло й те, що ч. 3 ст. 43 Закону про вибори передбачає, що вибори визнаються такими, що не відбулися, якщо в них взяли участь менш як 50 відсотків від числа виборців, внесених до списків виборців даного округу. Але навіть якщо вибори визнані такими, що відбулися, згідно з ч. 4 ст. 43 вказаного Закону кандидат у депутати вважається обраним, якщо він набрав більш ніж 50 відсотків голосів виборців, але не менш як 25 відсотків від числа виборців даного округу.

Практика проведення виборів підтвердила, що реалізувати це дуже важко. Враховуючи політичну активність громадян, можна зробити прогноз, що ми не зможемо дообрати необхідної кількості депутатів взагалі, якщо не буде внесено необхідних змін до Закону про вибори.

Також слід звернути увагу на те, що чинний Закон не відповідає Конституції України. Згідно з Конституцією участь у виборах — це право громадян, а не їх обов'язок. Тому ч. 3 ст. 43, в якій записано, що вибори визнаються такими, що відбулися, якщо в них взяло участь не менше 50 відсотків виборців, порушує права політично активних громадян. Практично виходить так: люди, які займають активну громадянську позицію, взяли участь у виборах, але їх волевиявлення не було враховано лише тому, що більша частина виборців даного округу з якихось причин проігнорувала вибори.

Щоб не порушувати права тих громадян, які брали участь у виборах, ч. 3 ст. 43 потрібно викласти в такій редакції: “Вибори визнаються такими, що не відбулися, лише в тому разі, якщо вибули всі зареєстровані кандидати”. Тоді голоси виборців, що брали участь у голосуванні, будуть враховані, а виборчі права тих, хто не брав участі у виборах, не будуть порушені, оскільки ці громадяни самі не виявили бажання скористатися своїм правом голосу.

Що стосується ч. 4 ст. 43, то її можна залишити в старій редакції, де говориться, що обраним вважається кандидат у депутати, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, що взяли участь у голосуванні, але 25-відсоткову квоту потрібно вилучити.

Необхідно змінити і ч. 2 ст. 46, в якій має бути вказано, що при повторному голосуванні в другому турі результати виборів визначаються за системою відносної більшості, тобто перемогу здобуває той кандидат, який набрав більшу кількість голосів. При рівній кількості голосів обраним буде вважатися той, хто набрав більше голосів у першому турі.

Таким чином, усунувши вказані недоліки і внесши відповідні зміни до Закону про вибори, Верховна Рада приведе його у відповідність з Конституцією, що дозволить швидше сформувати парламент і зберегти народні кошти, які будуть спрямовані на більш корисні для України справи, ніж проведення нескінченного виборчого марафону.

О. БЕРЕЗЮК, студент (Київський національний університет)

ПРАВО УКРАЇНИ, 1995, № 5-6. - С.28-29

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити