Уряд закликають розірвати газові угоди з «Газпромом», а він не поспішає

.

Експерти вважають, що президент і олігархи не зацікавлені у жорсткому вирішенні питання

Кабінет Міністрів змушують через суд переглянути угоду з російським "Газпромом". Мовляв, чиновники протягом трьох років про несправедливість контракту лише говорять, а насправді для зниження ціни блакитного палива для України нічого так і не зробили.

Український адвокат Станіслав Батрин подав позов на Кабінет Міністрів з вимогою розірвання газових угод із Росією. Юрист хоче змусити чиновників розірвати угоду, підписану Юлією Тимошенко. Мовляв, її невигідність суд уже довів, кинувши екс-прем'єра за ґрати. За його словами, переговори щодо газових угод також мають проводитися між господарюючими суб'єктами – угода комерційна, а тому домовлятися мають "Нафтогаз" і "Газпром" між собою.

"Є вирок Печерського районного суду... Виконання даних контрактів щоденно приносить шкоду народу України, державі Україна і, відповідно, мені як позивачеві... Протягом трьох років Кабінет Міністрів України не вжив заходів для перегляду даних контрактів, хоча зі свого боку визнавав, що ці контракти є несправидливими", – наголосив Станіслав Батрин у коментарі ТВі.

В угоді 2009 року передбачено, що розірвати контракт можна у Стокгольмському арбітражному суді. Але ініціювати таке звернення український уряд, схоже, не планує.

"Ну взагалі, це питання не зовсім до мене, тому що це регулюється суб'єктами господарчої діяльності, ви знаєте в чому там сенс даного питання", – прокоментував міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький.

Натомість експерт із енергетичних питань Олександр Тодійчук вважає, що в справі газових угод влада не готова до радикальних кроків. В уряді Миколи Азарова перекладають відповідальність на "попередників".

"І президент, і олігархи українські – вони не зацікавлені в жорсткому вирішенні питання. Вони все-таки стараються домовитися. Як це було останніх 20 років? Групки певні з боку України і Росії домовлялися, враховуючи свої якісь вигоди", – вважає Тодійчук.

У Росії свої козирі: знижкою на газ Росія заманює Україну до Митного союзу.

Ще одним політичним варіантом перегляду контракту є консорціум з управління вітчизняною газотранспортною системою. Минулого тижня у ЗМІ з'явилась інформація, що Віктор Янукович та Володимир Путін погодили створення консорціуму: трубою начебто домовились керувати без участі Європейського Союзу, а Україна натомість отримає нову ціну на газ: замість чотирьохсот – 260 доларів.

"Росія погодиться створювати консорціум тільки на тих умовах, якщо вона буде повністю його контролювати, всю газотранспортну систему України... Якщо домовлятися в політичній площині щодо комерційних угод, тоді Україна має всі шанси отримати контракт ще гірший", – вважає експерт із енергетичних питань Володимир Омельченко.

Олександр Тодійчук додає, що для звернення до суду є всі передумови.

"У нас є досить підстав для того, щоб відстояти українські позиції у судовому позові. Дійсно, українська сторона не всі використала свої зобов'язання, але не всі зобовязання виконала і російська сторона", – каже Тодійчук.

Прикладом для України, додає експерт, може бути досвід європейських компаній. Контракти з "Газпромом" вже переглянули у Німеччині, Італії, Польщі та інших країнах.

Фахівці також зазначають, що ціни на газ не припиняють падати, оскільки у світі активно розвивається сланцевий ринок. А в Європи є вибір у кого купувати паливо, окрім "Газпрому".

«Телеканал «ТВІ»

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити