Українській міліції накупили спецзасобів. До виборів?

.

Внутрішні війська

На тлі розмов про необхідність скорочення штату правоохоронних органів українській міліції поповнили базу оснащення спецзасобами. Чи готується влада в такий спосіб до можливих протестів після виборів?

Про необхідність скоротити тисячі міліціонерів та співробітників СБУ нещодавно заявив радник Адміністрації президента Андрій Портнов. Він пообіцяв, що з такою ініціативою за кілька тижнів виступить президент країни Віктор Янукович.

Водночас у вівторок, 9 жовтня, український прем´єр Микола Азаров запевнив, що особовий склад органів внутрішніх справ скорочувати не будуть. «Нині ми маємо оптимальну структуру, оптимальне поєднання технічних служб, оперативних працівників і патрульно-постової служби», - наголосив Азаров і додав, що наступного року уряд посилить соціальний захист міліціонерів.

Більше гумових кийків та "автозаків"

Автозак
Міліція докупила "автозаків"

Утім, органи внутрішніх справ «посилюватимуть» не лише у соціальному плані, а й гумовими кийками, пістолетами, патронами, газовими балончиками та світлозвуковими гранатами. Причому на відміну від соціальних обіцянок, реалізація яких очікується тільки з наступного року, спецзасобами співробітників міліції мають забезпечити уже до кінця 2012-го.

Останні тендери щодо закупівлі гумових кийків, патронів та австрійських пістолетів для спецпідрозділів на 15 мільйонів гривень відбулись цього тижня, але договори ще не підписані - повідомили DW у прес-службі МВС. Втім, низку закупівель МВС здійснило ще влітку, розраховуючи на поставку якраз на кінець жовтня. Так, за даними порталу державних закупівель, оприлюднених у ЗМІ, у серпні міліція закупила спецтехніки та спецобладнання на 60,9 мільйонів гривень. З них 53 мільйони витратили на автомобілі спецпризначення, які мають бути поставлені МВС до кінця жовтня цього року. Міліція придбала і шість водометних автомобілів, а також 25 «автозаків» для перевезення затриманих і ув´язнених. Органам внутрішніх справ поставлять також 4,8 тисячі протиударних щитів та тисячу загороджувальних металевих турнікетів. За словами прес-служби, усі ці закупівлі планові і виконуються згідно з річним планом.

Костянтин Дикань, експерт Центру Разумкова з політико-правових питань, переконаний, що цього достатньо, аби розігнати будь-які мітинги і демонстрації. Водночас він не схильний вважати, що це якимось чином пов'язано з виборами. «Закупівля обладнання і техніки – перманентний процес. Я б не пов’язував ці події в один ланцюг, адже це веде до залякування суспільства, яке й без того надто пасивне», - наголошує експерт.

Член громадської ради МВС і представник громадської ініціативи "За мирний протест" Володимир Чемерис натомість не виключає, що посилення МВС спецзасобами - превентивний захід: «З виборами можна пов´язувати багато-які дії влади, і очевидно, що вона готує якісь превентивні заходи. Свідчить про це і законопроект про організацію і проведення мітингів і демонстрацій».

Щоправда, Чемерис сумнівається, що післявиборні протести, організовані політичною опозицією, будуть підтримані суспільством. Ймовірні виступи, за його словами, "навряд чи виллються у створення руху, який призведе до зміни влади у країні".

Скоротять чи ні?

Скорочення штату правоохоронних органів радник президента Портнов пояснює, зокрема, введенням в дію в листопаді нового Кримінально-процесуального кодексу України. Відповідно до нього доведеться переформатувати склад слідчих СБУ, прокуратури та МВС. На думку Диканя, з такою ініціативою можна погодитися, адже розслідування службою безпеки економічних та корупційних злочинів є анахронізмом. «Відтак ліквідація цих функцій матиме наслідком певне скорочення штату СБУ», - каже експерт, але зауважує, що ці підрозділи можуть централізовано перевести в інші правоохоронні органи. «У такому випадку скорочення матиме формальний характер», - наголосив Дикань.

Беркут
Якщо КПК не набере чинності, міліціонерів не поменшає?

Чисельність МВС треба зменшувати, особливо на тлі постійного скорочення збройних сил, вважає експерт Центру Разумкова. За його словами, велика кількість міліції викликає нарікання громадян: «Згідно з опитуваннями Центру Разумкова, понад 40 відсотків респондентів бояться ввечері на вулицях саме міліціонерів». Втім, у прес-службі МВС повідомили, що наразі штат органів внутрішніх справ залишатиметься таким, як є.

В Європі поліцейських менше

За підрахунками експертів, на сьогодні склад МВС України перевищує 300 тисяч осіб і становить понад 700 міліціянтів на 100 тисяч населення. В європейських країнах ці показники значно нижчі, каже Микола Хавронюк з Центру політико-правових реформ: «Наприклад, в Болгарії їх – 442, Чехії – 405, Латвії – 370, Угорщині – 335 тощо. Загальносвітовий середній показник – 300 поліцейських на 100 тисяч населення, а за рекомендацією ООН – 222». За даними Федеральної поліції Німеччини, нині в країні з 80-мільйонним населенням служать 40,2 тисячі поліцейських, з яких півтори тисячі обіймають адміністративні посади.
Варто зазначити, що в практиці європейських правоохоронних органів застосовується так званий аутсорсинг. Тобто виконання деяких правоохоронних функцій – наприклад, охорона і навіть утримання пенітенціарних закладів держави – покладається на недержавні структури. В Україні ж державні міліцейські підрозділи здійснюють охорону приватних структур, через що нерідко втягуються у рейдерські скандали, кажуть експерти.

Олена Перепадя

«Deutsche Welle»

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити