«Суд присяжних в Україні наразі не є народним судом, це просто розширена колегія, яку треба вдосконалювати», – юристи

.

Молоток суддіСуд присяжних – це позитивна ідея і її необхідно втілювати в Україні, але наразі це виглядає як розширена колегія і над цим потрібно працювати, коментують «Погляду» юристи.

«Ідея суду присяжних – абсолютно позитивна. Вона є потрібною. Але, на жаль, у тій формі, в якій визначено сьогодні у Кримінально-процесуальному кодексі суд присяжних, викликає серйозні питання і заперечення», - коментує член Центральної ради громадської організації «Українське юридичне товариство» Микола Сірий.

Юрист-правозахисник наголошує, що під час соціологічних досліджень у 2011 чи 2012 роках, майже 70% громадян України підтримували ідею впровадження суду присяжних.

«Суд присяжних залишається на порядку дня. Це дуже ефективний інструмент оздоровлення судової системи, відновлення довіри до суду з боку громадян, але для того, щоб суд присяжних служив суспільству, він повинен бути повноцінним», - пояснює Микола Сірий.

Надалі експерт продовжує, що повноцінний суд присяжних має складатись з двох окремих колегій – колегії присяжних, яка повинна складатись з 12-ти осіб, і професійного судді чи декількох суддів окремо. «Колегія присяжних повинна діяти самостійно, вирішувати питання факту злочину, а вже юридичну кваліфікацію має надавати суд», - трактує Микола Сірий.

При цьому юрист доповнює пояснення: троє присяжних – це занадто мало. «Якщо суд присяжних набуде належних рис, тоді буде довіра і високий рівень легітимності і не буде нарікань на його рішення. Троє присяжних – це не тільки замала кількість, це найгірший формат суду, коли він складається з двох професіоналів і трьох непрофесіоналів, тому що два професіонали завжди сильніші. Якщо вони засідають спільною з колегією, то має місце надзвичайний тиск з боку професіоналів. За цих умов досить складно виносити справедливе рішення. Від тієї конструкції, яка є, треба відмовлятись і переходити на класичний суд присяжних», - ділиться міркуваннями Микола Сірий.

За словами юриста, потрібно кардинально змінювати форму суду присяжних, тому що те, що зараз діє, не є по суті судом присяжних – це лише розширена колегія. «Це не виглядає, як народний суд, але це просто широка колегія звичайного суду», - каже Микола Сірий.

Водночас голова Українського юридичного товариства Олег Березюк також вважає, що суд присяжних повинен функціонувати в Україні, це надзвичайно позитивний сигнал, однак його треба кваліфіковано організувати.

«Суд присяжних встановлює, чи винна людина чи не винна. Для того, щоб суд присяжних міг прийняти об’єктивне рішення, треба щоб на належному рівні забезпечили змагальність судового процесу.

У суд присяжних входять люди, яким довіряють, які є авторитетними, які є непідкупними. Це звичайні люди, представники громадськості. Їхнє завдання – встановити, доведено чи не доведено вину підсудних», - наголошує Олег Березюк.

За його словами, в Україні може функціонувати суд присяжних. «Якщо суд першої інстанції допустить помилку, то є друга інстанція – наглядова і апеляційна, які можуть виправити рішення суду першої інстанції», - зазначає юрист.

Тим паче в Україні немає проблем із встановленням суду присяжних. «Суд присяжних передбачений законами України, проблем з нормативно-правовою базою немає. Єдине – це треба зробити організовано і підняти питання на належний рівень, наскільки кваліфіковано організовано цей судовий процес. Суд присяжних можна оцінювати позитивно, тому що громадяни мають можливість наглядати за дотриманням закону правоохоронними органами і судом. І якщо у громадян виникне сумнів щодо винуватості особи, можна довести неякісну роботу правоохоронних органів», - коментує Олег Березюк.

Як відомо, прокуратура Львівської області оскаржила виправдувальний вирок у справі умисного вбивства лікаря Леона Фрайфельда.

Нагадаємо, суд присяжних Личаківського районного суду м. Львова виправдав громадянина Марокко Шакіба Отмана невинуватим у звинуваченні у вбивстві лікаря Леона Фрайфельда. Суд складався із трьох жінок-присяжних.

Нагадаємо, 19 жовтня 2012 року у центрі Львова жорстоко побили лікаря Леона Фрайфельда. Він помер на місці злочину від отриманих травм. У вбивстві підозрюють 26-річного студента-марокканця, якого затримала міліція у стані алкогольного сп’яніння.

«Новий Погляд»

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити