Суд – не театр

.

Дуніковський Стефан (Stéphane Dunikowski)Суд – не театр

Арешт Юлії Тимошенко, який відбувся 5 серпня цього року, нагадав всім юристам і підсудній про те, що суд це не театр. І не всі театральні прийоми дозволені в залі судового засідання.

Для того, щоб забезпечити дотримання судової процедури і здійснення правосуддя в залі суду має бути елементарний порядок.

В Печерському суді такого порядку явно не було.

Звичайно, що для судді Кірєєва ситуація була досить складною. Кожне його слово, кожне рішення і дія ставали предметом широкого обговорення. Очевидно, що процес Юлії Тимошенко є досить складним, оскільки ведеться не лише в стінах Печерського суду, а і на сторінках газет, екранах телебачення, у Верховній Раді, кулуарах міністерств і Президентської Адміністрації. Тепер він перейшов ще і під намети на Хрещатику. Навіть з’явилась тінь нової революції. Тільки чи буде ця революція помаранчевою?

Замість того, щоб контролювати поведінку підсудної, яка добре володіє словом, особливо перед камерами, суддя прийняв рішення, яке його дискредитує і позбавляє можливості об’єктивно і безсторонньо вести судовий процес.

Вишколений на старих традиціях ще царської Росії, цей суддя (заслужено чи ні) буде винним у тому, що піддався тиску прокуратури.

Цей процес мав всі шанси стати процесом, який покладе край старій системі. Він мав показати всім, що віднині навіть Прем’єр-міністр не може бути застрахований від правосуддя. Це змусило б кожного політика, який знаходиться при владі, добре подумати перед тим як приймати важливе рішення. Такий процес мав би показати всім, що навіть кандидат на пост президента може стати перед судом, але при цьому розраховувати на справедливий суд і не боятися бути несправедливо засудженим.

Цей процес міг би бути проявом так жаданої в Україні демократії. Замість цього процес Юлії Тимошенко перетворився в бульварну трагікомедію і головна акторка цим арештом досягне бажаної для себе слави. Очевидно, що суддя Кірєєв поспішив із прийняттям рішення про арешт. Зважаючи на складність цієї справи можна припустити, що в нього просто не витримали нерви.

Під час цього судового процесу виявився один парадокс: відсутність обвинуваченої, як і її присутність (через провокаційну поведінку підсудної) ускладнює судовий процес. Суддя мабуть забув, що він міг привести підсудну Тимошенко і її захист до порядку, видаливши їх із зали суду.

Франція також має свої юридично-політичні процеси. Громадськість з нетерпінням очікує на вердикт суду по справі екс-прем’єр-міністра Франції Домініка де Вільпена, де він виступав проти діючого президента Франції Ніколя Саркозі. Рішення суду по цій справі має бути оголошене через декілька тижнів у Паризькому апеляційному суді.

Слід зазначити, що у свій час у Франції були засуджені екс-міністри. Від політичних сил лівого спрямування – Емануелі. Від правих – Жюпе і Паскуа. В жовтні цього року очікується початок судового процесу над Жаком Шираком.

Журналісти, політики і просто громадяни не утримуються від коментарів. Але всі знають, що суддя – господар у судовому засіданні і може видалити із зали суду будь-яку особу яка порушує порядок, в тому числі і підсудного. Це передбачено ст. 321 та 322 Кримінального-процесуального кодексу Франції.

У ст. 321 встановлено, що «Якщо на судовому засіданні один із присутніх, будь яким чином, порушує порядок, голова видає розпорядження вивести його із зали засідань.

Якщо, підчас виконання цього розпорядження він противиться, або провокує шум, його на місці арештовують і засуджують на два роки позбавлення волі, не враховуючи відшкодовування за нанесені збитки для карного кодексу і за образу урядових осіб.

По розпорядженню голови, він силоміць може бути виведений охороною із зали суду».

У статті 322 передбачено, що «Якщо порядок порушується підсудним, то до нього застосовують правила визначені у статті 321».

Така практика французького правосуддя ніколи не оспорювалась у Європейському суді з прав людини.

Із публікацій в пресі відомо, що суддя Кірєєв постійно скаржиться на поведінку підсудної і не один раз намагався закликати її до порядку. Юлія Тимошенко ігнорувала його зауваження і суддя не знайшов кращого виходу ніж прийняти рішення про її арешт.

З яких пір тигриця заспокоюється в клітці?

У зв’язку з арештом Юлії Тимошенко у судді Кірєєва виникла досить серйозна проблема. Тепер законність прийнятого суддею рішення про її арешт вийде на перший план, відсуваючи на другий план питання про наявність вини Ю.Тимошенко в пред’явлених їй обвинуваченнях.

Після того, як прокурор Фролова оголосила, що рішення про арешт не можна оскаржувати, можна лише здогадуватись в яких умовах буде продовжуватись слухання цієї справи.
Вистава продовжується.

Купуйте білети, любителі театру.

Стефан Дуніковський, адвокат, Франція,
Голова Наукового товариства Тараса Шевченка у Європі,
член Українського юридичного товариства.

«Українська правда»

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити