Служба внутрішньої безпеки МВС України її функції та завдання

.

Мартиненко Юрій ВолодимировичПідрозділи Міністерства внутрішніх справ України створені для боротьби із злочинністю і охорони громадського порядку, але що робити коли самі співробітники міліції стають на шлях вчинення злочинів і порушують права громадян? Відповідь на ці та інші питання дає заступник начальника СВБ ГУБОЗ України підполковник міліції Юрій Мартиненко.

1. Юрію Володимировичу, розкажіть, будь-ласка, про Службу внутрішньої безпеки МВС України, її основні завдання

Підрозділи внутрішньої безпеки в Міністерстві внутрішніх справ України були створені на початку 90-х років коли наша молода держава переживала складні часи. Відбувалася ломка старих стереотипів, змінювалися суспільні відносини, виникали нові соціальні проблеми. Міністерство внутрішніх справ не стояло осторонь від цих змін. На превеликий жаль, є випадки коли в органи внутрішніх справ приймають на службу випадкових, нечистих на руку осіб, що своєю поведінкою ганьблять високе звання працівника міліції, зловживають службовим становищем, скоюють злочини.  Саме тому, за ініціативою Міністерства внутрішніх справ України, 4 липня 1992 року рішенням Кабінету Міністрів у структурі кримінальної міліції МВС України було створено Управління внутрішньої безпеки (наказ МВС України від 31.07.1992 №452). Згідно цього наказу Служба внутрішньої безпеки МВС України безпосередньо була підпорядкована Міністру внутрішніх справ України, а відділи внутрішньої безпеки в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі, на залізницях - відповідно начальникам ГУВС, УВС, УВСТ.   Відповідно до п.7 статті 9 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю", підрозділи внутрішньої безпеки увійшли до структури спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю з правом проведення оперативно-розшукової діяльності. Таким чином, 7 вересня 1994 року наказом МВС України №480 Служба внутрішньої безпеки увійшла до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю на правах самостійної служби. З цього часу Першим заступником начальника ГУБОЗ є начальник внутрішньої безпеки. Безпосереднє керівництво внутрішньою безпекою здійснює Міністр внутрішніх справ України, підрозділами внутрішньої безпеки на місцях - СВБ ГУБОЗ МВС України. Слід виділити той факт, що українська міліція першою серед країн СНД створила цю службу. Створені в системі МВС підрозділи внутрішньої безпеки довели свою ефективність та спроможність протистояти проявам зради інтересам служби. Чимало працівників Служби внутрішньої безпеки нині висунуті на керівні посади в УМВС областей. Ця довіра є кращим визнанням заслуг та високого професіоналізму працівників служби внутрішньої безпеки - людей, гідних бути прикладом для інших.

До основних завдань та функції СВБ можна віднести:

  організаціюзаходів щодо державного захисту особового складу структурних підрозділів органів внутрішніх справвід посягань на їх життя та здоров’я у зв’язку зі службовою діяльністю. захист системи Міністерства внутрішніх справ в інтересах суспільства, за якої забезпечується її стабільне функціонування та нейтралізація загроз її цілісності. здійснення оперативно-профілактичних заходів з питань попередження випадків зради інтересів служби та запобігання іншим правопорушенням. - попередження та виявлення серед працівників структурних підрозділів органів внутрішніх справ зловживань службовим становищем, корупційних діянь, інших правопорушень. запобігання проникненню на службу до структурних підрозділів органів внутрішніх справ осіб, які переслідують злочинні та корисливі наміри, а також протидія спробам участі працівників цих органів у протиправній діяльності.

2. Які повноваження співробітників СВБ і як організована їх робота в регіонах? Що має робити звичайний громадянин у разі зловживань з боку співробітників міліції?

Повноваження працівників СВБ випливають із завдань та функцій Служби. У регіонах Службу представляють відділи внутрішньої безпеки. Їх працівники здійснюють оперативно-розшукову діяльність, перевірку звернень громадян, виявляють та попереджають випадки скоєння працівниками міліції корупційних і злочинних дій. Що стосується дій громадян у разі виявлення фактів зловживань з боку працівників міліції, то він може звернутися з письмовою або усною заявою до керівництва ГУМВС, УМВС та Міністерства внутрішніх справ. Крім того, із заявою про протиправні дії працівників міліції можна звернутися до органів прокуратури або Служби безпеки України . З аналогічною заявою можна звернутися до підрозділу внутрішньої безпеки в регіоні або СВБ МВС України. Крім письмових заяв та особистого прийому громадян функціонують також «телефони довіри», по яких громадяни також інформують Службу про протиправні дії працівників міліції, пов’язані з вимаганням у них грошей, спричиненням тілесних ушкоджень, незаконним затриманням та іншими корупційними проявами.

3. Як служба взаємодіє з органами прокуратури та СБУ у сфері боротьби зі злочинами та корупцією в системі МВС?

Дійсно, СВБ у своїй діяльності постійно взаємодіє з органами прокуратури та СБУ. Так, усі зібрані матеріали стосовно неправомірних дій працівників міліції, у яких є ознаки злочину, направляються до органів прокуратури для прийняття відповідного рішення. Також працівники прокуратури залучаються до заходів із документування випадків отримання правоохоронцями хабарів. Що стосується взаємодії з СБУ, то в нас існує обмін інформацією про протиправні дії співробітників наших відомств, а також проводимо спільні заходи з документування працівників міліції – хабарників. З метою покращення цієї взаємодії нашою Службою розроблено Інструкцію про порядок організації обміну інформацією між структурними підрозділами МВС, СБУ, ДПА, Держприкордонслужби та Держмитслужби в діяльності з виявлення та припинення корупційних діянь в правоохоронних органах. У цьому році вказаний документ зареєстровано в Міністерстві юстиції України.

4. Наведіть, будь-ласка, конкретні приклади ефективної роботи СВБ у розкритті злочинів, вчинених працівниками міліції.

За 8 місяців 2009 року за матеріалами внутрішньої безпеки відносно працівників міліції органами прокуратури порушено 450 кримінальних справ (за аналогічний період минулого року - 409). Так, у липні 2009 року СВБ в Донецькій області спільно з працівниками УСБУ та прокуратури задокументовано протиправну діяльність керівника служби дільничних інспекторів міліції та слідчого одного з райвідділів, які за вирішення питання про перекваліфікацію складу злочину по кримінальній справі вимагали та отримали від громадянки гроші в сумі 4 тис. доларів США. Порушено кримінальну справу. У Харківській області за матеріалами ВВБ порушено кримінальну справу відносно 2-х керівників одного з райвідділів, які затримали громадянина, незаконно утримували його у райвідділі та із застосуванням фізичного насильства та психологічного тиску примусили підписати нотаріальні документи на продаж квартири та розписку про отримання грошей (10 тисяч доларів США). По деяких справах судами вже прийняті рішення та працівники міліції засуджені за скоєння злочинів. У березні поточного року працівниками ВВБ в Запорізькій області було задокументовано протиправну діяльність старшого дільничного інспектора міліції одного з райвідділів, який за вирішення питання про непритягнення до кримінальної відповідальності громадянина вимагав та отримав від нього гроші в сумі 4 тис. гривень. У липні вказаного працівника судом визнано винним та засуджено до 2-х років позбавлення волі з виправним терміном на 1 рік. У Донецькій області в лютому ц.р. за матеріалами ВВБ було порушено кримінальну справу відносно оперуповноваженого карного розшуку одного з райвідділів, який сфальсифікував пояснення потерпілого та незаконно відмовив у порушенні кримінальної справи. У квітні п.р. вказаного працівника судом визнано винним та засуджено до 5 років позбавлення волі звідстрочкою виконання вироку на 1 рік.

5. Ви вивчали досвід роботи аналогічних структур в США. На що Ви звернули увагу і який позитивний досвід можна було б запозичити для вдосконалення роботи СВБ в Україні?

Відповідно до Угоди про стратегічне співробітництво між Урядом Сполучених Штатів Америки та Урядом України, за дорученням керівництва МВС України, Служба внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України приймає участь у реалізації проекту Третього компоненту Порогової Програми «Виклики тисячоліття», що реалізується Департаментом юстиції США. У рамках проекту у містах Львів, Одеса та Київ за участю представників Служби відбулися круглі столи. На них громадськість, державні службовці, студенти, науковці, представники бізнесу та засобів масової інформації були ознайомлені з напрацюваннями у сфері створення та впровадження стандартів професійної етики в публічній службі, механізмів виявлення та врегулювання конфліктів інтересів у діяльності публічних службовців, декларування майна, доходів та видатків публічних службовців. На обговорення виносилося питання створення системи ефективно діючих відділів внутрішніх розслідувань в органах виконавчої влади. Розглядався практичний досвід представників підрозділів внутрішніх та власних безпек Міністерства внутрішніх справ, Адміністрації Державної прикордонної служби та Державної митної служби, а також процес розгляду скарг громадян, методологія заходів по документуванню у вказаних підрозділах. У грудні 2008 року делегація із числа представників Служби внутрішньої безпеки відвідала з робочим візитом м.Вашингтон (США) з метою ознайомлення з функціонуванням незалежних відділів внутрішніх розслідувань (підрозділів Генеральних інспекторів). У рамках візиту відбувалися робочі зустрічі та круглі столи, на яких розглядалися питання практичного досвіду представників міністерства юстиції США та генеральних інспекторів підрозділів внутрішніх розслідувань у документуванні правопорушень працівниками державних установ, пов’язаних у першу чергу із вчиненням злочинів та корупційних діянь.

З погляду на досвід роботислужби Генеральних інспекторів США до підрозділів внутрішньої безпеки можливо застосувати наступне: - незалежність роботи підрозділу СВБ від МВС (однак підзвітність не виключена); - призначення керівника Служби на 5 років та звільнення його у виключних випадках і лише Президентом або Прем’єр-міністром України; - фінансування роботи підрозділів внутрішньої безпеки з окремої статті в Державному бюджеті України.

З метою втілення в життя вищезазначених положень, за дорученням Прем’єр-міністра України Тимошенко Ю.В. від 31.07.2009 №35831/4/1-09 Міністерством внутрішніх справ опрацьовано та в цілому погоджено розроблений представниками проекту Третього компоненту Порогової Програми «Виклики тисячоліття» проекти постанови Кабінету Міністрів України «Про службу внутрішнього контролю центрального, місцевого органу виконавчої влади» та Типового положення про службу внутрішнього контролю міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Прийняття вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України та затвердження типового положення про службу внутрішнього контролю забезпечить достатній рівень незалежності уповноважених підрозділів в частині реалізації їх повноважень, кадрових призначень, підконтрольності та підзвітності, а також фінансового забезпечення. Підзвітність та підконтрольність Служби внутрішнього контролю Урядовому уповноваженому з питань антикорупційної політики Кабінету Міністрів України надасть можливість ефективної реалізації антикорупційних ініціатив керівництва держави, а також забезпечить єдину координацію проведення ними відповідних заходів.

«Академія Права»

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити