Щодо заяви голови ВКДКА Валентина Загарії стосовно позиції адвоката, кандидата юридичних наук Миколи Сірого

.

ЗАЯВА

23 листопада 2012 року на інтернет-сайті газети «Закон і Бізнес» було опубліковано коментар нещодавно обраного (одним із установчих з’їздів адвокатів України) голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури В.Загарії щодо позиції адвоката М.Сірого стосовно нового Кримінального процесуального кодексу України.

Із змісту цього коментаря випливає, що адвокат М.Сірий своїми критичними висловлюваннями щодо певних положень КПК порушує правила адвокатської етики і його може бути позбавлено права на заняття адвокатською діяльністю.

Вважаємо такі заяви голови ВКДКА В.Загарії юридично неприпустимими і небезпечними для діяльності адвокатури в Україні.

По-перше, «прив’язування» вказаних оцінок М.Сірого до адвокатської діяльності є штучним, а посилання на Правила адвокатської етики – абсолютно безпідставним. М.Сірий був запрошений до участі у роботі круглого столу з проблем застосування нового КПК як один із провідних вітчизняних фахівців з кримінального процесу. Микола Сірий є старшим науковим співробітником Інституту держави і права ім. В.Корецького НАН України і висловлював свої думки щодо нового КПК як вчений, юрист-практик і громадянин.

Конституцією України (ст. 34) кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх погляді в і переконань. Отже, право на власну оцінку будь-якого закону має кожний громадянин, не кажучи вже про юристів, у тому числі практикуючих адвокатів. Публічні виступи адвоката із питань якості законодавства та його застосування є вільним висловленням своєї думки, вільним вираженням своїх поглядів і переконань. Такі публічні висловлювання (оцінки) адвоката у жодному разі не можуть ототожнюватись із здійсненням адвокатської діяльності.

Це прямо випливає із Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». У якому статті 1 цього Закону адвокатська діяльність визначена як «незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту». Жодних із вказаних дій М.Сірий, виступаючи на круглому столі і висловлюючи своє бачення щодо кримінально-процесуальних новел, не вчиняв.

По-друге, В.Загарія як голова ВКДКА (обраний одним з установчих з’їздів адвокатів України) допустився публічних оцінок (правової кваліфікації) діяльності М.Сірого ще до розгляду цього питання відповідним адвокатським органом. Таким чином, він виявив у цьому питанні упередженість і здійснив вплив на відповідну дисциплінарну комісію адвокатів, яка буде розглядати це питання.

У зв’язку з цим висловлювання В.Загарії можуть бути розцінені як намагання «заткнути рота» адвокатам щодо вільного публічного висловлювання своїх думок, у тому числі своїх оцінок нового КПК.

Після повідомлення про порушення дисциплінарного провадження стосовно адвоката М.Сірого у деяких Інтернет виданнях з’явилися інформація про те, що М.Сірий спростував свою попередню заяву щодо обов’язкового носіння паспортів, яку він зробив, посилаючись на норми нового Кримінального процесуального кодексу. Така інформація не відповідає дійсності – хтось зацікавлений видає бажане за дійсне. М.Сірий, жодних спростувань своїх попередніх оцінок положень нового КПК не робив.

Слід зазначити, що вільна адвокатура разом з вільними університетами вважаються основою вільної демократичної країни.

Останні заходи, пов’язані із законодавчим регулюванням адвокатської діяльності, проведенням установчих з’їздів адвокатів, впровадженням у практику їх рішень свідчить про те, що в Україні існує реальна небезпека ліквідації інституту вільної адвокатури, що в цілому загрожує розвиткові України як вільної і демократичної держави.

Голова Українського юридичного товариства
Олег Березюк

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити