Олег Березюк: Пропонуємо повернутись до мажоритарної системи виборів

.

Олег Березюк- Як Ви оцінюєте результати місцевих виборів?

- Вибори відбулись, але не без ексцесів. Сам процес голосування проходив більш-менш демократично, хоча деякі політичні сили і намагалися здійснювати підкуп виборців.

Найбільш проблемним були підрахунок голосів і оголошення результатів виборів. Такий розвиток подій був прогнозований, оскільки у самому Законі про вибори пріоритетне право формувати виборчі комісії було надано партії влади, і тут спрацював відомий принцип «не важливо, як голосують – важливо, хто рахує голоси».

- Фальсифікації були тотальними?

- Спроба застосувати так званий адмінресурс, а якщо називати речі своїми іменами - фальсифікувати вибори, була по всій країні, але не скрізь це вдалось зробити. Там, де політичні партії діяли організовано і зуміли захистити результати голосування, фальсифікацію було зведено до мінімуму.

Показовим прикладом є Івано-Франківська область, де за представників демократичних сил проголосувала більшість виборців. Зокрема, Українська партія провела у цій області 11 депутатів обласної ради, 32 депутати до Калуської міської ради, а голова Центральної ради Української партії Ігор Насалик взагалі встановив рекорд у голосуванні за міських голів. За нього проголосувало більше 91 відсотка мешканців Калуша.

За кандидатів від партій демократичного спрямування голосували і в інших регіонах України. Зокрема, у Христинівському районі Черкаської області за представників «Нашої України», «Батьківщини» і Єдиного центру, які утворили демократичну коаліцію, проголосувала більшість виборців цього району. Кандидат на посаду Христинівського міського голови Микола Наконечний отримав більше 90% голосів виборців. На півдні України, у Запоріжжі, де традиційно сильні позиції Партії регіонів, ця партія не змогла забезпечити перемогу своєму кандидатові на посаду міського голови. Міським головою там став представник «Батьківщини» Олександр Сін.

Якщо підбити підсумки, то можна стверджувати, що, незважаючи на недосконалість виборчого законодавства, перемогу отримали ті політичні сили, які діяли злагоджено і організовано.

- Ви говорите про успіхи Української партії в Івано-Франківській області. А в інших областях партія брала участь у місцевих виборах?

- Найбільш активну участь у виборах члени партії взяли у Дніпропетровській, Черкаській, Закарпатській, Житомирській Тернопільській, Миколаївській та Чернівецькій областях, де ми отримали досить пристойні результати, хоча найкращий результат, звичайно, був у Івано-Франківській області.

Якщо взяти інші області, то досить успішною була участь у виборах кандидатів від партії на Закарпатті, Тернопільщині та Буковині. У Тернополі за кандидатів до міської ради від Української партії проголосувало 4,04 відсотки виборців. На Закарпатті підтримали мажоритарника Василя Бадиду до міської ради.

Кандидатом у депутати від Української партії до Чернівецької обласної ради балотувався Докієн Микола Іванович. У Чернівецькій області його знають як високопрофесійного юриста, чесну і порядну людину. Саме тому більшість виборців 31 жовтня проголосувала саме за нашого кандидата, але ТВК «чомусь» визнала переможцем кандидата від Партії регіонів, голову Хотинської районної державної адміністрації Юзву Юрія Михайловича.

- І що Ви будете робити у цій ситуації?

- Будемо звертатись до суду і до прокуратури так, як це передбачено законом.

Якщо на обласному рівні це питання не вирішиться, ми зберемо прес-конференцію у Києві і оприлюднимо задокументовані факти фальсифікації народного виявлення. Також звернемося до Генерального прокурора України та будемо вимагати проведення об’єктивного розслідування цих фальсифікацій і притягнення винних до передбаченої законом відповідальності.

Не допоможе, тоді будемо звертатись до ОБСЄ, ПАРЕ та інших міжнародних організацій. Коли це питання буде винесене на міжнародний рівень, то тут має бути уже і відповідна реакція Президента України як гаранта дотримання Конституції і законів України.

Питання полягає в тому, що спір виник між кандидатом від Української партії, яка не представлена в органах влади і главою Хотинської районної державної адміністрації, який є кандидатом від Партії Регіонів, яка сьогодні знаходиться при владі. Тому ми маємо всі підстави підозрювати його у організації фальсифікації виборів. Ми зробимо все від нас залежне, щоб спір між нашим кандидатом і кандидатом від Партії Регіонів було вирішено відповідно до чинного законодавства України. Використаємо всі методи юридичного і політичного тиску на владу для того, щоб захистити вибір громадян.

- Які плани у Вашої партії на найближчий період?

- Планів багато і вони досить амбітні.

Ми маємо власний проект Закону «Про вибори народних депутатів України». Суть цього закону полягає в тому, що ми пропонуємо повернутись до мажоритарної системи виборів. За нашим проектом Верховна Рада України має складатись із 450 народних депутатів обраних у одномандатних мажоритарних округах за системою абсолютної більшості. Обраним стає кандидат, який набрав більше 50% голосів виборців. Якщо ніхто з кандидатів не набирає необхідної кількості голосів виборців, проводиться другий тур, у якому беруть участь два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів. У другому турі для забезпечення результативності голосування і обрання кандидата, який користується підтримкою більшості виборців, ми пропонуємо вважати обраним кандидата, який набере відносну більшість голосів виборців.

Крім того, наш законопроект не передбачає мінімального числа виборців, які мають взяти участь у голосуванні. Вважаємо, що соціально активні громадяни прийдуть на вибори і віддадуть голоси за своїх кандидатів. Тих, хто не прийде на вибори, пропонуємо вважати такими, що утримались від голосування, і тому вони не заперечують проти обрання кандидата, за якого проголосувала більшість виборців.

- Ви не маєте свого представництва в парламенті. Як Ви збираєтесь реалізувати свою законодавчу ініціативу?

- Ми запропонуємо законопроект Президентові України як суб’єктові законодавчої ініціативи.

- А якщо Президент Вас не підтримає?

- Ми не будемо заперечувати, якщо його внесе будь-хто із народних депутатів України в порядку законодавчої ініціативи.

- А якщо ніхто не внесе?

- Тоді ми це зробимо самі після того, як наша партія буде мати своїх представників у парламенті.

- Ви не боїтеся, що Ваш законопроект буде сприяти руйнації політичних партій?

- Ні, не боїмося. Сьогодні в Україні багато «паперових партій». Звичайно, вони приречені. Залишаються лише ті, які працюють з виборцями, є носіями політичних ідей і мають людей, здатних донести ці ідеї до суспільства. З іншої сторони, реальна політична партія – це школа, у якій проходять підготовку майбутні депутати всіх рівнів та особи, які в майбутньому можуть зайняти відповідальні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування.

- Ви пропонуєте мажоритарну систему виборів. Можете навести приклад, у яких країнах така система діє?

- Показовим є функціонування партійної системи у Великій Британії. Там уже більше 600 років діє мажоритарна система виборів і це не зруйнувало політичні партії. Навпаки, особа, яка є позапартійною, практично не має можливості отримати депутатський мандат. Хоча формально балотуватись можуть і позапартійні кандидати. Необрання позапартійних кандидатів пояснюється тим, що вони не можуть забезпечити високий рівень агітації і контролю за підрахунком голосів так, як це роблять партійні організації. Тому політичні партії, які є носіями суспільно-політичних ідей, що мають підтримку у суспільстві, будуть розвиватись, незалежно від того, якою буде виборча система.

- Що Українська партія на даний момент може запропонувати суспільству?

- Ми маємо власний проект Конституції України, проект Закону «Про адміністративно-територіальний устрій», «Про місцеве самоврядування», концепцію судової реформи, але кожне із цих питань вимагає окремого обговорення. Ми готові поділитись ідеями із широким загалом і винести наші пропозиції на всенародне обговорення.

З головою політради Українсьої партії Олегом Березюком розмовляла Оксана Ткачук

«Українська партія»

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити