Олег Березюк: «Намагання фальсифікувати результати народного виявлення будуть не лише в Криму. Ця проблема є характерною для всієї України»

.

Відбулася інтернет-конференція з головою громадської організації «Українське юридичне товариство» Олегом Березюком, автором досліджень з проблем теорії держави і права, конституційного та корпоративного права.

Пан Березюк відповів на питання про майбутні місцеві вибори, законність базування Чорноморського флоту Російської федерації у Севастополі, можливість ліквідації кримськотатарського Меджлісу та інші запитання.

1. Як Ви оцінюєте суспільно-політичну ситуацію в Криму?

Як стабільно нестабільну. Загальновідомим є те, що частина мешканців півострова вважає, що Крим має належати Росії. У Криму досить активно діють різні сепаратистські рухи. Є багато невирішених питань і у зв’язку із поверненням на історичну батьківщину кримських татар. Очевидно, що всі ці проблеми не можна вирішити в рамках автономії.

2. Уже давно в Криму точаться розмови про те, що потрібно відмінити статус автономної республіки і зробити Крим областю? Що це змінить і чи легко це можна зробити?

Скасувати статус автономії Криму можна лише шляхом внесення відповідних змін до Конституції. Іншим шляхом це зробити неможливо.

3. Які наслідки для України в цілому та Криму зокрема несе відміна політреформи 2004 року?

Крим є складовою частиною України і наслідки скасування політреформи 2004 для Криму є такими самими, як і для всієї України.

4. У своїх інтерв’ю та статтях Ви стверджуєте, що Україні потрібна нова Конституція. Нещодавно відбулася презентація проекту Конституції України, розробленої Вами і Вашою командою. Яка роль у ній відведена Криму? Чи пропонуєте Ви щось змінити?

Так, Україні потрібна нова Конституція, і ми маємо відповідний проект Основного Закону. Вважаємо, що Україна має бути унітарною, правовою, демократичною державою. За нашим проектом, Крим має отримати статус області у складі України, але це не означає, що будуть обмежені права мешканців Криму. Навпаки, ми пропонуємо значно посилити роль місцевого самоврядування.

Ніхто краще не знає проблем свого регіону, крім тих людей, які проживають на відповідній території. І найбільш зацікавленими у вирішенні місцевих проблем мають бути місцеві жителі. Для цього ми пропонуємо мешканцям місцевих громад самостійно обирати свої органи влади та здійснювати контроль за їх діяльністю. А органи місцевого самоврядування мають бути наділені широкими повноваженнями.

До компетенції органів державної влади мають бути віднесені питання, що мають загальнодержавне значення та функції контролю за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування. Принципи реалізації місцевого самоврядування мають бути однаковими і для Закарпаття, і для Одещини, і для Криму, і для інших областей України. Саме такий підхід відображено у запропонованому нами проекті Конституції.

5. 31 жовтня відбудуться місцеві вибори. Ми дуже добре пам’ятаємо, як приймався Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», але чи гарантує він (Закон) демократичні вибори в Криму?

Місцеві вибори, що відбудуться 31 жовтня, будуть досить складними. Сам по собі закон взагалі нічого не гарантує. В тому числі і демократичності проведення виборів у Криму. Тут велику роль відіграє людський фактор, оскільки закон будуть виконувати (або не виконувати) люди.

Намагання фальсифікувати результати народного виявлення будуть не лише в Криму. Ця проблема є характерною для всієї України. Єдине, що я можу порекомендувати мешканцям Криму - на місцевих виборах голосувати лише за тих кандидатів, яких вони добре знають. Як правило, найбільш зацікавленими у вирішенні місцевих проблем мають бути місцеві жителі, і тому серед усіх кандидатів у депутати місцевих рад потрібно віддавати перевагу мешканцям місцевих територіальних громад. Те ж саме можна сказати і про кандидатів на посади сільських, селищних та міських голів.

Одним словом, для того, щоб не помилитись, потрібно голосувати за того, кого ви добре знаєте.

6. На Ваш погляд кримські татари в Криму є стабілізуючим чи дестабілізуючим фактором?

Питання поставлено не зовсім коректно. Серед представників будь-якого народу є законослухняні громадяни і ті, які порушують закон, що у значній мірі впливає на політичну стабільність того чи іншого регіону. Проблема, на мій погляд, полягає в іншому. У Криму, до речі, як і в будь-якому іншому регіоні України, мають діяти прості і зрозумілі закони, які будуть забезпечувати однаковий рівень захисту прав і свобод людей, незалежно від того, до якого етносу вони належать. Закони мають забезпечувати однакові можливості для самореалізації і українцям, і росіянам, і татарам, і представникам інших національностей, які проживають в Криму.

7. Ходять чутки про те, що сьогоднішня влада на чолі з Януковичем хочуть ліквідувати кримськотатарський Меджліс? На ваш погляд це реально? І до чого це може призвести?

Кримськотатарський Меджліс – не державний орган і адміністративним шляхом ліквідувати його неможливо. Для того, щоб припинити його діяльність, повинні бути серйозні юридичні підстави, і зробити це можна лише у судовому порядку.

8. Чи потрібно кримським татарам дати статус депортованого народу і відповідно до цього повернути їм землю, яку вони вимагають, та надати інші привілеї?

Це досить складне питання. Сьогодні на території Криму проживає багато різних народів, і віддавати перевагу якомусь одному народові і тим більше, створювати для нього привілеї – це недопустимо. А щодо повернення депортованого народу, то тут буде виникати багато і правових, і соціально-економічних питань, які потрібно буде вирішувати. Це питання неможливо вирішити в рамках автономії. Має бути створена державна програма і забезпечене належне її виконання.

9. У Криму все частіше звучать проросійські заклики, все частіше ми чуємо про прекрасні перспективи приєднання Криму до Росії, в той же час ми розуміємо, що ця діяльність спрямована на розкол українсько-кримськотатарської дружби. Україна повинна обмежувати впливи Росії у Криму?

Я не бачу перспективи приєднання Криму до Росії. Думаю для того, щоб обмежити вплив будь-якої іноземної держави, в тому числі і Росії, Україна має створити для своїх громадян кращі умови для проживання, ніж у інших країнах. Тоді всі будуть хотіти приєднатись до України. Обмежувати вплив іноземних держав в Криму Україна має лише у випадку, якщо їх дії носять протиправний антиукраїнський характер і спрямовані на дестабілізацію політичної ситуації в Криму, який є складовою частиною України.

10. Чи потрібно ЧФ РФ виводити з Криму? Як Ви оцінюєте договір, який підписали українська та російська сторони про продовження базування ЧФ в Криму в обмін на дешевший газ?

Вважаю, що на території України не повинно бути іноземних військових баз. Для цього ми повинні мати власну боєздатну армію і флот.
А щодо договору про продовження базування ЧФ РФ у Криму, то будь-який договір можна денонсувати, якщо одна із сторін вважає його невигідним для себе.

11. Як відомо, газ не став дешевшим, то за що керівники нашої держави тоді торгуються і чиї інтереси захищають?

Проблема полягає не в тому, став газ дешевшим чи ні. Найгіршим є те, що нинішні керівники нашої держави більше дбають про інтереси чужої крани, ніж власної.

12. Багато українців, які живуть в Криму називають себе «діаспорою». Що Ви їм порадите робити, щоб не бути діаспорою?

Позбутися комплексу меншовартості і згадати про те, що вони є представниками великого народу. Цінувати свою історію і культуру, розвивати українську мову і демонструвати кращі риси, притаманні українському народу. Тільки таким шляхом можна завоювати довіру і повагу серед інших народів, які проживають в Криму.

«Медіа Крим»

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити