Незалежність судової влади: погляд у майбутнє

.

Онопенко Василь Васильович і Мельник Микола Іванович
(На фото: Василь Онопенко (ліворуч) та Микола Мельник обговорюють проблеми фінансування судової влади в Україні)
10 жовтня ц.р. у приміщенні комітетів Верховної Ради України відбувся “круглий стіл” на тему: “Забезпечення незалежності судової влади: законодавство та практика”, присвячений обговоренню законопроекту “Про тимчасовий порядок фінансування судової влади в Україні”. 

За словами авторів законопроекту — народного депутата України, голови Комітету з питань правової політики Василя Онопенка, члена Вищої Ради юстиції Миколи Мельника, заступника Голови Верховного Суду Петра Пилипчука, викладача кафедри правознавства Київського національного економічного університету Василя Постульги та завідуючого відділом Головного науково-експертного управління Андрія Ришелюка— документ має вирішити проблему незадовільного фінансування органів судової влади. Яким чином? За словами Василя Онопенка, законопроект передбачає низку механізмів фінансової незалежності органів судової влади, серед яких: особлива процедура планування бюджетних асигнувань на фінансування судової влади (містить визначення джерел фінансування, порядок розробки, затвердження і використання нормативів бюджетних потреб для фінансування судів, порядок складання та використання пропозицій щодо фінансування судової влади, особливий порядок розгляду питання про фінансування судової влади під час розгляду проекту Закону про Державний бюджет України та законопроектів про внесення змін до цього закону); специфічний порядок виділення та розподілу бюджетних коштів, призначених для фінансування судової влади, що включає порядок та терміни виділення бюджетних коштів, заходи, які можуть бути вжиті у випадку неповного або несвоєчасного виділення бюджетних коштів, порядок розподілу головними розпорядниками отриманих ними бюджетних коштів; особливий порядок використання коштів Державного бюджету України, виділених на фінансування судової влади (особливості здійснення видатків, правовий статус банківських рахунків судів, складання кошторисів та планів асигнувань); здійснення контролю за належним використанням грошових коштів, виділених на фінансування судової влади. Законопроект має тимчасовий характер (передбачається, що термін його дії становитиме 10 років). З огляду на це, за словами Василя Онопенка, його прийняття не призведе до необхідності внесення значних змін до інших законодавчих актів України.

Серед основних новацій проекту Андрій Ришелюк назвав щорічне збільшення витрат на фінансування судів та виведення органів судової влади із системи казначейського виконання бюджету та надання судам та органам Державної судової адміністрації права самостійно (але відповідно до затверджених кошторисів і під контролем уповноважених державних органів) розпоряджатись виділеними на їх фінансування бюджетними коштами.

Чимало положень законопроекту зазнали критики з боку представників органів судової влади. Так, за переконанням першого заступника Голови Верховного Суду Володимира Стефанюка виведення органів судової влади із системи казначейського виконання може стати підставою для чисельних фінансових махінацій. На думку голови Київського міського суду Антона Чернушенка, у відповідному річному законі про Державний бюджет окремим рядком слід передбачити схему фінансування кожного суду України.

Не підлягає сумніву, що всі пропозиції у разі їх кваліфікованої підготовки знайдуть широку підтримку юридичної громадськості та значної кількості законодавців. І навіть у тому випадку, коли відповідні законодавчі пропозиції через ті чи інші причини не будуть прийняті, їх розробка, внесення на розгляд парламенту і доведення до відома громадськості самі по собі принесуть користь, оскільки навіть їх наявність змусить центральні органи виконавчої влади вжити заходів для більш відповідального ставлення до виконання своїх обов’язків щодо фінансування судової влади.

 «Юридична газета», №7 (7) 20 жовтня 2003 року.

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити