Міжнародне гуманітарне право. Виклики

.

Міжнародне гуманітарне право як галузь міжнародного права йменують ще «правом збройних конфліктів», «правом війни» тощо. Уявлення про те, що війна це конфлікт з використанням зброї – остаточно залишається в минулому. Таким чином система міжнародного гуманітарного права постала перед серйозними викликами. Фахівці сперечаються чи світ перебуває уже в стані третьої світової війни, чи лише на порозі. Третя світова, мабуть, не матиме форми всепланетарного збройного конфлікту. Це війна локальних, хоча й жорстоких воєнних конфліктів та глобального протистояння в інформаційній та кібернетичній сферах, маніпуляцій свідомістю і підсвідомістю людини. В сучасну пору маємо достатньо інформації для типологізаціїї проявів цього глобального протистояння на прикладі дій Росії та путінського режиму, які в такий неприродній спосіб намагаються повернути собі статус наддержави.

Через технологічну та фінансову неконкурентноздатність на фоні імперських амбіцій Росія судомно шукає асиметричні способи ведення війни із цивілізованим світом. Один із таких способів ведення неоголошеної війни – кремлівська дезінформаційна пропаганда 40-ка мовами у приблизно 160-ти країнах світу із застосуванням психоманіпулятивних методів, нейролінгвістичного програмування і кодування та інших. На цілі пропаганди Московщина щорічно витрачає за різними оцінками від 5 до 17 млрд. дол. США.

В системі координат московської пропаганди широко застосовується інтернет-тролінг. Для цього створена чітко ієрархізована армія російських інтернет-бойовиків. Масштаби і географія їхніх фейк-атак вражають редакції таких авторитетних західних видань, як Washington Post, The Guardian, The New York Times, CNN та інших. Їхні атаки також спрямовані проти конкретних фокус груп громадян різних країн.

Особливо небезпечними для життя людей є масовані атаки російських воєнних хакерів на системи критичної інфраструктури держав та цілих регіонів. «Не можу передати дані розвідки, але можу підтвердити, що втручання Росії, яке зареєстрував Національний центр кібербезпеки, включало атаки на британські ЗМІ і телекомунікаційний і енергетичний сектори», — заявив голова Національного центру кібербезпеки Великобританії Кірен Марті в кінці 2017 року.

«В червні 2017 року російські військові здійснили наймасштабнішу хакерську атаку, що завдала найбільших збитків в історії. Атака, нині відома як „NotPetya“ стрімко поширилась на весь світ та завдала мільярдні збитки підприємствам в Європі, Азії, та в обох Америках. Ця атака була складовою частиною намагань Кремля дестабілізувати Україну. … Також ця хакерська атака була безвідповідальною та невибірковою, вона не залишиться без наслідків з боку міжнародного товариства», — заявила Адміністрація Президента США Дональда Трампа.

Директор Національної розвідки США Деніел Коатс попередив, що впродовж 2018 року російські спецслужби та урядові агентства можуть посилити підривну кіберактивність проти США, країн Заходу та України. «Ми очікуємо, що протягом наступного року Росія проводитиме більш потужні та більш руйнівні кібероперації, очевидно, застосовуючи нові можливості проти України», — підкреслив Коатс.

Москва також вдається до безпрецедентних порушень норм міжнародного права, широко застосовуючи кібернетичні способи втручання у державно-політичне життя та вибори держав на усіх континентах. На даний момент зафіксовано втручання у вибори в 18 країнах (США, Франція, Великобританія та ін.).

Нещодавно, як повідомило Міністерство юстиції, Сполучені Штати Америки висунули звинувачення 13 громадянам Росії щодо втручання у вибори президента США. Серед обвинувачених — бізнесмен Євген Пригожин, наближений до президента Росії Владіміра Путіна. Тому США планують розширювати санкції проти Московщини.

Незважаючи на те, що система Міжнародного гуманітарного права постійно вдосконалюється, з огляду на нові виклики вона потребує значного оновлення та доповнення. Адже кібератаки на об’єкти критичної інфраструктури, зокрема, атомні станції, хімічні підприємства можуть зашкодити не менше, аніж вибух атомної бомби чи хімічна атака. Нагадаємо, що у Франції працює 90, а в США – 150 атомних станцій. А застосування психоманіпулятивних технологій через телебачення та інші способи візуальної передачі інформації можуть нанести як людській особистості, так і чисельним масам людей непоправної психофізичної шкоди.

Христина Процев’ят

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити