Мандатні жертви

.

У протистоянні опозиції і влади в хід пішла депутатська недоторканність. Вирішують суди. Втрачає країна

Віталій Кличко і Арсеній ЯценюкНе встигли народні депутати розблокувати Верховну раду, як вчора її «окупували» знову. І знову опозиція. Тепер через намагання позбавити повноважень нардепа від «Батьківщини» Сергія Власенка. У вівторок Вищий адміністративний суд розглядав подання спікера Верховної ради Володимира Рибака щодо позбавлення депутатських мандатів Власенка та... представника Партії регіонів Андрія Веревського. Щодо першого засідання суду перенесли на середу, а от стосовно останнього суд задовольнив позов (депутат суміщав роботу в комітеті Верховної ради з земельних питань з головуванням в агрохолдингу «Кернел Холдинг»). Це вже не перше подібне рішення ВАСУ. Нещодавно він аналогічно позбавив повноважень позафракційних депутатів Олександра Домбровського та Павла Балогу (суд визнав недостовірними результати виборів народних депутатів в одномандатних округах № 11 (Вінниця) та № 71 (Закарпатська обл.). Правда, у випадку з Веревським останнє слово все одно залишається за парламентом, він має проголосувати за ліквідацію мандату, а от щодо Домбровського та Балоги, суд зобов’язав це зробити ЦВК.

Стара історія. У протистоянні влади і опозиції знову страждає імідж країни. Буквально тиждень тому Президент повернувся з Брюсселя, де йому в черговий раз вказали на проблему з правосуддям, без вирішення якої підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом буде неможливо. І зразу історія з Власенком. Європа вже відреагувала. Віце-президент Європейської Комісії Кетрін Ештон і єврокомісар з питань європейської політики сусідства Штефан Фюле заявили про своє занепокоєння ситуацією з Власенком. А МЗС Німеччини взагалі викликали на бесіду посла України Павла Клімкіна. За інформацією газети Frankfurter Allgemeine Zeitung, МЗС Німеччини стурбований зростанням тиску на її адвоката. Складається таке враження, що Віктора Януковича хтось підставляє. Але хто, якщо повна влада в його руках?

Тепер про опозицію. Не хочеться зайвий раз критикувати, але щодо її поведінки теж є питання. Справа в тому, що з владою якраз все зрозуміло — вона є такою, яка вона є. Чому опозиція допускає помилок? Знаючи, що влада слідкує за кожним її кроком, чому вона дає привід себе переслідувати? Через які причини Власенко вчасно не вирішив питання щодо своєї адвокатської діяльності? «Власенко тут проморгав, відверто кажучи, норму важливу, — сказав в ефірі «Свободи слова» на ICTV регіонал Володимир Олійник. — Торік ми прийняли закон про адвокатуру і адвокатську діяльність, де у перехідних положеннях записали (а він вступив у силу 15 серпня): ті хто є народними депутатами і адвокатами, повинні в межах 90 днів написати заяву про призупинення адвокатської діяльності. Ці терміни (для Власенка) закінчилися 15 листопада 2012 року. А далі пішло порушення. Якщо ви скажете «я вже виправив», то ви порушення вже зробили, і є правові наслідки».

Хоч Власенко і його захист кажуть, що він давно не займається адвокатською діяльністю, саме сумісництво з депутатством, за словами регіоналів, дало підстави голові Верховної ради Володимиру Рибаку звернутися до ВАСУ (на основі рішення Регламентного комітету парламенту, через який, до речі, виник скандал: опозиція вважає його засіданням незаконним) з проханням позбавити Сергія Власенка депутатського мандату. До речі, з цього приводу на своїй сторінці у Фейсбук журналіст Сергій Лещенко пише: «Насправді, в ситуації з Власенко опозиція пожинає плоди власної жадібності. Два місяці тому «Батьківщина» віддала Партії регіонів Регламентний комітет, розмінявши його на комітет з паливно-енергетичного комплексу, нікому не потрібний, крім нерозлучного друга Яценюка Миколи Мартиненка».

Опозицію часто критикують, бо вона позиціонує себе в якості альтернативи, а насправді часто діє такими ж методами що і влада. Просто Партія регіонів це робить відкрито, а опозиція прикриваючись своїм статусом опозиційності. Одним словом — театр, який часто б’є по репутації країни.

КОМЕНТАРІ

«ВАСУ ВИЙШОВ ЗА РАМКИ СВОЇХ ПОВНОВАЖЕНЬ»

Микола КАТЕРИНЧУК, народний депутат, фракція «Батьківщина»:

— Власенко як народний депутат України керується спеціальним законом «Про статус народного депутата». Коли він реєструвався кандидатом у народні депутати, то проходив перевірку всіх наявних відомостей, які подавав, у тому числі й про свою зайнятість — можливість займатися адвокатською діяльністю. ЦВК проводила перевірку. Якщо були порушення, комісія сказала б кандидату в депутати Власенку, що треба зробити деякі дії, тому що це записано в законі. ЦВК цього не зробила, тому що не було юридичних підстав.

Щодо Регламентного комітету Верховної Ради, то тут взагалі грубе порушення процесуальних норм — хто, коли, як збирав комітет. Все було зроблено так, що це не пов’язано із законом «Про регламент Верховної ради». З юридичної точки зору засідання комітету взагалі не відбулося. Тому ніяких правових наслідків щодо рішення не може бути. Це означає, що у Рибака відсутні підстави підписувати будь-які позови до суду.

Вищий адміністративний суд вийшов за рамки своїх повноважень ще в питаннях Домбровського й Балоги. Аналогічне рішення хочуть ухвалити й по Власенку. Воно не матиме правових наслідків для народних депутатів. Для того, щоб позбавити депутатської недоторканності й статусу народного депутата, треба голосування в Верховній раді. По Домбровському та Балозі ВАСУ намагався це вирішити через рішення ЦВК, але комісія на це не пішла, тому що у неї немає законних підстав, а рішення суду виходить за межі компетенції ЦВК. Ніхто на державний злочин не піде, виконуючи рішення, яке явно є неправомірним.

Я думаю, питання із Власенком знаходиться не в юридичній, а в політичній площині. Це розправа над ефективним захистом, який отримує Тимошенко, і намагання, таким чином, послабити позицію екс-прем’єра у справі Щербаня. В результаті ситуацію хочуть підвисити для того, щоб затримати Власенка й усунути його від кримінального процесу по вбивству Щербаня. В будь-якому разі він залишатиметься народним депутатом до моменту, поки Верховна Рада не прийме відповідного рішення. Це конституційна норма. Є повний перелік, коли й як позбавляється народний депутат недоторканності й мандату. Тому без рішення ВР, голосування депутатів нічого відбуватися з Власенком не може.

«АДВОКАТУРА НЕ ПІДПАДАЄ ПІД НАУКУ»

Дмитро ШПЕНОВ, народний депутат, фракція Партії регіонів:

— З юридичної точки зору народний депутат може займатися тільки парламентською діяльністю й наукою. Адвокатура не підпадає під науку. Я не бачив матеріалів, які були направлені до суду. Але неодноразово бачив коментарі пана Власенка, який говорив, що він адвокат Юлії Тимошенко. З цього можна зробити висновок, що Власенко безпосередньо виконував адвокатську діяльність. Займатися адвокатською діяльністю однозначно не можна. Наскільки я знаю, Власенко взагалі не писав заяви щодо припинення ліцензії на адвокатську діяльність. Але одна справа мати право виконувати адвокатську діяльність, а інша — працювати за цією ліцензією. Це й є ключовим порушенням.

Що стосується мене особисто й моїх колег, то можу сказати таке (опозиція подала заяву про розгляд регламентним комітетом питання про позбавлення депутатських повноважень нардепів-сумісників від Партії регіонів, де, зокрема, значиться й депутат Шпенов. — Авт.): у мене є безпосередні докази того, що моя адвокатська діяльність призупинена. Якщо зайти на сайт Національної асоціації адвокатів України і подивитися на реєстр адвокатів, то там це є. Ще в листопаді минулого року я відправив відповідну заяву в Харківську обласну кваліфікаційну комісію адвокатів. Щодо моїх колег, то ми же знаємо, що пана Веревського ВАСУ позбавив мандата депутата. Він є членом Партії регіонів. Тому закон один для всіх.

«КОМЕНТУВАТИ ДІЇ ВЛАДИ З ТОЧКИ ЗОРУ ЗАКОНУ СКЛАДНО»

Олег БЕРЕЗЮК, президент Українського юридичного товариства:

— Коли мова йде про Власенка, то тут більше діє не закон, а політика. З інститутом адвокатури взагалі великі проблеми. Було проведено два з’їзди, мала бути створена Національна асоціація адвокатів, але в результати її так і не створили. Частина людей підтримала одну сторону, частина — іншу. Отже, норма закону не виконана, а значить, закон не діє.

Позбавлення Власенка мандату депутата через те, що він не припинив адвокатську діяльність, це взагалі нонсенс. Він написав заяву — цього цілком достатньо для того, щоб вважати, що він не суміщає посаду депутата й адвокатську діяльність. По-суті нічого не змінилося, коли саме Власенко написав заяву. Є Конституція, яка має вищу юридичну силу. Там чітко вказані підстави, коли народного депутата можна позбавити депутатських повноважень. Але нинішня влада ігнорує й Конституцію, й закон.

Коментувати дії влади з точки зору закону складно. Вона його приймає, вона його й порушує. Варто лише згадати, як влада повернула в дію Конституцію 1996 року. Конституційний Суд не мав права цього робити. Серед регіоналів багато людей, якій займають декілька адміністративних посад. Наприклад, Андрій Портнов займає адміністративні посади в Адміністрації Президента та в Університеті Т. Шевченка.

Рішення Адміністративного суду щодо позбавлення народних депутатів мандатів є абсолютно незаконним. За великим рахунком, за неправосудне рішення прокуратура мала б порушити кримінальну справу щодо суддів, але її немає, тому що ми знаємо, кому підпорядковується прокуратура.

«ЦЕ — ПРОЦЕС ОЧИЩЕННЯ»

Володимир ЗУБАНОВ, Партія регіонів:

— Щодо занепокоєння Європи, можу сказати, що Веревського теж рішенням суду позбавили депутатського мандату. Була відповідна заява і стосовно Власенка. Кажуть також є відповідна заява від партії «Свобода» по депутатам-сумісникам від ПР, потім вони ще нарахували 20 депутатів, які мають подвійне громадянство, що заборонено законом. Я виступаю за порядок, щоб люди, які йдуть в депутати, добре знали, що це — не іграшка. Приклад Веревського, Власенко — привід подумати всім іншим депутатам, які зараз фігурують в ЗМІ — хто є «сумісником», а хто — громадянином двох держав. Це — процес очищення. Можливо, комуністи когось з опозиції запропонують в якості сумісників, яких треба позбавити депутатства. Всі депутати будуть під мікроскопом.

З одного боку, це може гальмувати шлях України до Європи, а з іншого — прискорювати. Сьогодні в Європі вже почала панувати думка, що Угода про асоціацію з Україною, взагалі шлях України до ЄС, — не заради діючої влади. Це робиться заради 46-мільйонного народу України. Європейці розуміють, що Україна — молода держава, якій потрібно багато чого зробити для вдосконалення законодавства. Думаю, вони розглядають Угоду таким чином: якщо ми підпишемо асоціацію й надалі будемо поглиблювати співпрацю з Україною — це надасть більше шансів для вдосконалення українського законодавства, створенню більших європейських стандартів життя. У випадку з Власенком позиція Європи дещо незрозуміла: він дійсно порушує законодавство України.

Якщо Європа відгородяться від нас стіною, то що буде в результаті? Якщо нас дійсно поставлять перед вибором, або ми підемо в Європу, або в Митний союз до Росії, то куди нам діватися? Ми ж не можемо залишатися на одинці?Та ж Європа потім буде витрачати десятки мільярдів доларів, щоб повернути ситуацію, яка є сьогодні, щоб відгородитися тієї сили, якою буде Росія зі своїми країнами-сателітами. Треба все ж таки Україну приймати з усіма її недоліками і підписувати асоціацію, а потім нам і європейцям буде простіше наводити лад у нашій державі.

Іван Капсамун

«День», №41, (2013), середа, 6 лютого 2013

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити