Чи можливий у Києві референдум про недовіру Київському міському голові?

.

Аналіз політичної ситуації у столиці України місті Києві дає підстави зробити висновок, що перманентні соціально-політичні кризи виникають внаслідок зловживання владою нинішнім міським головою Леонідом Черновецьким та депутатською більшістю депутатів Київради.

Безпрецедентне підвищення тарифів  на житлово-комунальні послуги, зловживання у сфері земельних відносин та комунальної власності й призвели до того, що  за відставку Леоніда Черновецького на сьогодні готові проголосувати більше ніж 70 відсотків киян. Приблизно така сама кількість громадян підтримує ідею проведення референдуму щодо довіри київському міському голові.

На сьогодні команда Леоніда Черновецького  намагається переконати громадян, що референдум у Києві неможливий, а якщо він і буде проведений, то не матиме юридичної сили.

Такі твердження є безпідставними і юридично необґрунтованими. Референдум у Києві можливий, і його рішення матимуть вищу юридичну силу.  Відповідно до ст.5 Конституції України, єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та місцевого самоврядування. У цій статті на першому місці стоїть те, що народ здійснює владу безпосередньо, а вже потім мова йде про органи державної влади та місцевого самоврядування. Ці органи є лише представниками народу і мають виконувати його волю. Якщо  органи державної влади або їх посадові особи будуть діяти всупереч волі народу, то народ у будь-який час, шляхом проведення референдуму, може відправити їх у відставку.

Згідно з Конституцією, референдуми не можуть проводитись лише з питань податків, бюджету та амністії.

Більш детально проведення референдумів в Україні визначено у Законі України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми». У ст.1 цього закону визначено, що «Референдум – це спосіб прийняття громадянами України  шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного і місцевого значення».

«Закони, інші рішення, прийняті  всеукраїнським референдумом, мають вищу юридичну силу стосовно законодавчих актів Верховної Ради України, Верховної Ради Республіки Крим, нормативних актів Президента України, Кабінету Міністрів України, вищих виконавчих і розпорядчих органів державної влади Республіки Крим, підзаконних актів міністерств і відомств України та Республіки Крим, рішень місцевих рад народних депутатів. Рішення, прийняті місцевим референдумом, мають вищу юридичну силу стосовно рішень рад народних депутатів, на території яких він проводиться».

Відповідно до Закону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», закони та інші рішення, прийняті на референдумі, не потребують будь-якого затвердження державними органами і можуть бути скасовані лише референдумом. Єдине, що може викликати деякі складнощі при підготовці і проведенні референдуму - це недосконалість чинного законодавства. Проблема полягає в тому, що ініціативні групи щодо проведення референдуму про довіру міському голові згідно із законом має реєструвати міський голова. Звичайно, що він робитиме все, щоб не зареєструвати такі  групи, але якщо підготувати необхідні документи відповідно до закону, то  міський голова змушений буде їх зареєструвати. Відмову в реєстрації можна буде оскаржити в порядку адміністративного судочинства. Якщо міський голова і надалі відмовлятиметься  виконувати вимоги закону, то його можна буде притягнути до кримінальної відповідальності за зловживання владою і невиконання рішення суду. Після набуття обвинувальним вироком суду законної сили міського голову можна буде позбавити посади  уже і без проведення референдуму. Будемо сподіватись, що у Києві до такого розвитку подій не дійде і референдум щодо довіри Київському міському голові буде проведено цивілізовано і відповідно до закону. Крім того, проведення референдуму сприятиме  розвиткові  демократії в Україні і прискорить процес вступу нашої держави до повноправних членів Європейського співтовариства.

Березюк Олег
Голова громадської організації «Київське юридичне товариство»

«Юридична газета», №8 (92) 22 лютого 2007 року.

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити