Правозахисник Олег Кучер: не треба боятися колекторів та судів

.

Кучер Олег Володимирович
Коли ваш банк продав колекторській компанії ваш борг, ви повинні радіти

Сьогодні мешканці Київщини продовжують кредитуватися та брати гроші в борг у різних фінансових установах. Попри стрімкий зріст кількості збиткових банків, вони лишаються на кожному розі: знані і сумнівні,  великі і малі. Закликають рекламними салоганами з натяком на супервигідні умови для клієнтів. Та зараз все частіше кредитні історії закінчуються неприємними ситуаціями. Суди, колектори, нерви... 

Тож "Моя Київщина" вирішала поспілкуватися з фаховим юристом Олегом Кучером та з'ясувати все про кредитні "уловки", банківське шахрайство та незаконні колекторські компанії

Як часто до вас звертаються люди для захисту їх інтересів у кредитних спорах з банками?

- За 15 років юридичної практики, починаючи з 2014 року коли почалася фінансова криза, кількість людей, які звертаються за юридичною допомогою у суперечках з банками, зросла в рази. На сьогоднішній день, якщо брати загальну кількість звернень то 80% відсотків - це люди, які потребують юридичної допомоги саме в захисті їхніх інтересів перед банками. Це мешканці Київщини.

Наскільки це виграшні справи для тих людей, які судяться з фінансовими установами?

- З початку 2014 року, в основному, більшість судів вигравали споживачі, особливо по валютних кредитах. 70-80% позовів банків були програшні, тобто саме люди вигравали суд, особливо це стосується позичальників, які брали кошти в іноземній валюті. Вже потім вищі судові інстанції наробили певну практику, за якою почали вигравати банки. Така тенденція проглядається, особливо у світлі останніх подій. Нещодавно у засобах масової інформації було опубліковано звернення голови Національного банку України до голови Верховного суду України, у якому вона просила сприяти у суперечках щодо законності ліквідації певних банків на бік Нацбанку. Впевнений, що таке звернення було і стосовно суперечок банків із споживачами. На сьогоднішній день, практика Верховного суду України практично вся на користь банків, хоча закон на стороні споживача, особливо у валютних спорах.

Треба зауважити, що вже колишня очільниця Нацбанку не має ніякого права робити такі звернення і це вже є порушення законодавства України. Всі свої маніпуляції банкіри пояснюють просто: «якщо люди не будуть віддавати гроші,  то банківська система рухне», але вона і так рухне, тому що люди не віддаватимуть кошти, особливо ті хто брав валютні позички.  Тому що людина не може, заробляючи гривню, віддавати три.

На сьогоднішній день банківська система страждає насамперед від байдужості влади до цієї проблеми. Проблема в тому що держава самоусуналась від цієї проблеми людей. Не зрозуміло як мислить керівництво Нацбанку, чи уряд, чи президент, коли буквально говорять: "до побачення, це ваші відносини з банками, як взяли валюту - так і віддавайте", ніхто з них не взяв на себе відповідальність за стрімке падіння курсу національної валюти. Хоча є відомими випадки, коли держава стає на захист інтересів своїх громадян при фінансових кризах. Так було у Польщі, коли борги споживачів банківських послуг поділили умовно на трьох. Третину погасили самі банки, третину держава, а третину залишили людям, і як ми бачимо - такі дії були успішними. Вся проблема полягає в тому, що люди хочуть сплачувати за кредити, але просто фізично не можуть цього робити. Спочатку люди боялися, їх лякали колекторами, діяльність яких є не законна. А зараз люди вже нікого не бояться, їм вже всеодно.

Чи є якась статистика, що засвідчила б скільки жителів Білої Церкви взяли кредити і скільки з них проблемних?

- У нашому місті дуже багато людей, які так чи інакше постраждали від банків, але порахувати це не реально, тому що це банківська таємниця.

Але я можу сказати, що суди завалені банківськими справами. До речі, після націоналізації Приватбанку, активізувався їх юридичний департамент, і вони, на мою думку, правильно чинять: коли банк сам подає в суд на стягнення заборгованості, а не перепродує, як це роблять інші, колекторським компаніям борги людей. Тому що, насправді, у банка більше можливостей стягнути з людини кошти ніж у колекторів, діяльність яких є не законною.

Чи часто до Вас звертаються через тиск з боку колекторів?

- Дуже часто. Тоді я всім людям кажу одну просту істину - наберіться терпіння. Колекторські фірми незаконні, вони в основному діють психологічним тиском: це дзвінки до людини чи її близьких. Пишуть листи чи СМС-ки з погрозами. У мене в практиці був такий випадок, коли присилали навіть копії уже готових рішень судів, та от тільки внизу документу маленьким шрифтом було зазначено що це проект. Тобто людина, яка не є юристом, подумає що вже є рішення суду і буде реагувати. То ж якщо вам прийшов лист, що ваш банк продав колекторській компанії ваш борг, ви повинні радіти. Не звертати уваги на телефонні дзвінки, а радіти, тому що з вас ці кошти вже ніхто не зможе стягнути.  Фактично вам їх банк подарував. Чому?

Я не зустрічав ще жодної колекторської компанії, яка має ліцензію на здійснення фінансових послуг. Якщо продають борги такій компанії, то вона не має права нараховувати ніякі відсотки, ніякі штрафні санкції, абсолютно нічого.  Вона має право вимагати з вас ту суму боргу яку вони купили. Наприклад, якщо у людини заборгованість перед банком  10 тисяч гривень, то колектори цю суму купляють максимум за 3 тисячі. Коли незаконні "вимагачі" надсилають людині договір факторингу і різного роду заяви та повідомлення в кожному договорі, сума за яку вони купляли борг людини - закреслена чорним квадратиком. Суму не афішують, бо знають що не мають права стягувати більше, ніж за ту суму, за яку вони купили цей борг. Статистика каже, що колекторські компанії дуже рідко подають в суд. Через 5-10 тисяч судитись їм не вигідно, бо треба тратитись на судовий збір, послуги юристів. Тож легше дзвонити і тероризувати людей.

Крім того, хочу зазначити, що почастішали випадки шахрайських дій з боку невідомих організацій. Такі організації купляють базу даних клієнтів банку або боржників, або якісь інші бази людей, які десь були пов’язані з банками і починають в прямому смислі тероризувати людей телефоними дзвінками, вимагаючи погашення якоїсь, відомої тільки їм, заборгованості. Люди втомлюються і ідуть платити на рахунки, які їм скидають СМСками, а потім дізнаються, що ці організації не мають ніякого відношення, а ні до колекторських компанії, а ні тим більше, до банківських установ.

Порадьте, як треба реагувати людині, якщо  "наїжджають" колектори?

- Бувають випадки, коли колектори не просто телефонують, а навіть приїздять додому до позичальника вимагати кошти. В такому випадку треба зафіксувати ці дії, викликавши поліцію, написавши заяву про вимагання коштів невідомим людьми. Як показує практика, після заяв в поліцію такі дзвінки припиняються на деякий час.

Пам’ятайте, поки немає рішення суду людина нікому нічого не винна – ні колекторам, ні банку. Захищаючи інтереси одного з моїх клієнтів, я довго спілкувався з колектором, вмовляючи подати до суду. Його відповідь була:  «ми не судитимемося, а гроші й так виб’єм». Більше того, якщо у вас виникла заборгованість, три місяці, пів-року, рік, то краще взагалі чекати на суд, бо вам можуть нарахувати такі суми, в яких ви не розберетесь. Нарахують штрафи, будуть дзвонити і казати заплатити певну суму. Заплативши, вона нікуди не йде, це повітря. І вам скажуть що це був лише штраф.

Розкажіть якийсь цікавий приклад із Вашої практики стосовно таких суперечок.

- Нещодавно була в мене цікава справа: "Альфа-банк" подав позов на стягнення з людини 40 тис грн. Суд тривав півтора року в першій інстанції, постійно переносився та підозріло затягувався. Зрештою, коли представник банку з’явився на засіданні, він не зміг надати докази заборгованості людини. І ближче до останньої стадії судового процесу, мій клієнт повідомив, що йому прийшов лист, де зазначено, що його кредит вже продано колекторській компанії. Це означає, що коли банк продав кредит боржника, він втратив право вимоги від цієї людини. Це право набуває колекторська компанія. Суд першої інстанції, наш суд Білоцерківський, треба віддати йому належне, відмовляє "Альфа-банку" в задоволенні позову, оскільки право вимоги перейшло до колекторської компанії. Більш того, коли банк подав виписку по рахунку людини, то у ній було зазначено маленьким шрифтом що у даної людини заборгованості перед банком 0 грн.00 коп.

Цікавим в цій справі було те, що банк взагалі подав позов, знаючи, що не має права цього робити, якби рішення суду було на користь банку, то людина потрапила би в ситуацію, коли винна вже двом і банку і колекторській компанії. Таку позицію банку ніхто не зрозумів і їм було повністю відмовлено в задоволенні позову як судом першої інстанції так і другої.

Чи мають  право банківські установи продавати борги клієнтів колекторським компаніям?

- На сьогоднішній день вже є сформована практика судів вищих інстанції, яка вказує на те що банки не мають права продавати колекторам борги фізичних осіб. 

Чи зросла кількість людей, що беруть кредити з настанням  кризи?

- Можливо, але мабуть все таки не дуже. Просто людям стало набагато важче жити, тому вони і кредитуються. Банки гарно приховують реальну відсоткову ставку, і приховують її в комісії. Є такі поняття, як комісія за видачу кредиту та комісія за обслуговування кредиту.  Ця комісія враховується в щомісячний платіж. Особливо така ситуація з тими кредитами, які видавалися на споживчі потреби, і де скрізь була реклама про нульові відсотки. Банки приховують цю комісію, гаслами про нульові відсотки. Хоча в деяких випадках вона становить більшу частину щомісячного платежу. Але дана комісія також є незаконною, що підтверджено Верховним судом України.

На що розраховують банки подаючи позовні заяви в суд на стягнення заборгованості?

- Вони насамперед розраховують на те, що якщо у клієнта є заборгованість, значить у нього немає грошей скористатися юридичними послугами, тобто людина, прийде до суду, не консультуючись з юристом. У такому випадку є велика вірогідність що людині впишуть будь яку суму. Наприклад, людина брала 10 тисяч гривень, а стягуватимуть всі 50. Мовляв, накапали відсотки та штрафи. У нас люди все ж бояться судів і, зрештою, погоджуються на ці умови.

Банки чи навмисно роблять такі суми, чи просто помиляються - незрозуміло. Тому людям треба не зволікати, а звертатися хоча б за консультацією до фахового юриста. До речі, треба сказати про те, що банк має право вимагати повернення заборгованості тільки за останні три роки. Наприклад, якщо людина взяла кредит у 2007 році і перестала його платити у 2010 році, то з 2010 по 2014 рік банк вже не має права вимагати заборгованість - вона вже анульована.

Тож треба декілька разів подумати перед тим як позичати гроші у банка, та уважно вивчати умови договору. Якщо ж виникли якісь непорозуміння з фінустановою, обов’язково скористайтеся юридичною консультацією. Не викидайте гроші у повітря.

Розмову вела Надія Савчук, "Моя Київщина"

Ключові слова: кредитборгколекторисудОлег Кучер

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити