Чи є в Україні контроль суспільства над діями влади?

.

Після проголошення державної незалежності України перед суспільством постала важлива проблема розбудови місцевого самоврядування як одного з ключових прав жителів відповідної територіальної одиниці на самостійне вирішення питань місцевого значення. Найголовніше тут полягає у запровадженні на місцях ідеї місцевого самоврядування, яке поруч з парламентаризмом, розподілом влади і незалежними судами є ознакою демократії.

Зрозуміло, що складний і тривалий процес розбудови інституту місцевого самоврядування потребує ґрунтовного підходу до вивчення цього питання. Однак за певних умов ми приходимо до висновку, що далі чекати вже не можна.

І справді, процес становлення місцевого самоврядування в Україні пройшов вже більше ніж десятирічний рубіж. Натомість процес децентралізації влади так і не просунувся у нашій країні далі традиційних “проб та помилок”. І це при тому, що проблеми реорганізації органів місцевого самоврядування знаходяться у постійному обговоренні членами різних громадських організацій, спілок, народними депутатами рад всіх рівнів, експертами та політологами тощо. І в принципі всі вони вже неодноразово наголошували: перебудова місцевих владних структур має здійснюватися лише за принципами автономії – щоб не бути окремим різновидом державної виконавчої влади, а діяти на основі правової та організаційної незалежності. До речі про ефективність і демократичність саме таких механізмів свідчить досвід розвинутих країн.

У свою чергу, експертами також неодноразово підкреслювалося і те, що при реформуванні місцевих органів влади слід виходити з принципів Європейської Хартії та світового досвіду. Втім, практика українського законотворення показує, що наші політики, як і суспільство загалом обізнані в цих аспектах того самого “світового досвіду” досить непогано.

Так, на прес-конференції щодо проблем організації діяльності місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що відбулася 27 жовтня ц.р. у прес-центрі УНІАН, розглядалися питання проведення адміністративної реформи в Україні, а також деякі питання повноважень органів місцевого самоврядування та визначення територій, на яких діють ці органи. Крім того, учасники прес-конференції виступили проти порушень законності і невиконання рішення суду.

Так, голова політичної партії “Вперед, Україно!”, народний депутат України Віктор Мусіяка зазначив, що після конституційної реформи, на щастя чи на жаль, Конституційний Суд України залишив не розглянутим законопроект про внесення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування (№3207-1). Це, за його словами, дозволило конституційній комісії доопрацювати законопроект та фактично завершити цю роботу. Скоріш за все, його ухвалення та остаточне прийняття здійснюватиме новий склад Верховної Ради. Віктор Мусіяка пояснив, що йдеться про те, аби надати в фінансовій сфері максимальні повноваження всім місцевим радам як суб’єктам та представникам народу.

На думку Вишгородського міського голови Олександра Кімлача, важливим кроком, який має зробити нова влада, є рішуча зміна системи влади і, насамперед, влади на місцях. Також міський голова іронічно відмітив, що на сьогодні ніхто у сільських радах не виконує ані закони, ані Укази Президента, ані Постанови Кабміну. За його словами, в законодавстві має буде чітко визначено, що держава здійснює загальний нагляд на рівні своїх державних адміністрацій, а місцеві ради займаються господарськими питаннями і тоді механізм працюватиме чітко. “Якщо вам хтось скаже, що місцеве самоврядування існує – це не правда, його просто немає, особливо це стосується міст районного значення, які абсолютно безправні” – підкреслив Вишгородський міський голова. Олександр Кімлач також порушив питання зміни меж Вишгородської міської ради, яке було здійснене напередодні виборів 2002 р. На його думку, це здійснила стара влада з метою ускладнення процесу виборів і не допущення обрання команди, яку очолює Кімлач. Все ж таки, незважаючи на рішення суду щодо незаконності зміни меж Вишгородської міської ради, нова влада прийняла таке ж рішення, хоча і з іншим формулюванням, ще й затвердила площі територій суміжних сільських рад.

Голова громадської організації “Київське юридичне товариство” Олег Березюк узагальнив, що поки в Україні не буде контролю суспільства за органами влади – нічого не зміниться. За його словами, навіть існуючі в Україні найкращі закони не виконуються, як і рішення суду. Також він запевнив, що хоча за невиконання судових рішень передбачена кримінальна відповідальність, судові рішення у Вишгороді як і раніше не виконується. Тобто, наголосив він, в Україні відсутня політична воля, аби це зробити. Нова влада використовує ті ж методи.

Відповідаючи на запитання журналістів, Олег Березюк, додав, що в Європейській Хартії існує принцип “повсюдності” місцевого самоврядування. Це означає, що не повинно бути землі, яка знаходиться поза юрисдикцією органів місцевого самоврядування.

На думку пана Березюка, в Україні існує дві проблеми. По-перше, це невиконання судових рішень, а по-друге, розосередження влади. “Нажаль, влада належить одній людині – Президенту, і не важливо, яке в нього прізвище”, – зауважив він.

Безпорадність державної влади та невиконання судових рішень робить органи місцевого самоврядування безправними та беззахисними – підсумували учасники прес-конференції.

Анна Франківська

«Юридична газета», №20 (56) 31 жовтня 2005 року.

Ключові слова:

Додати коментар

Забороняється мат або прихований мат, флуд, оффтоп та реклама у будь-якому вигляді.


Захисний код
Оновити